Ridikai – pavasario šaukliai

Ridikai

Vienos iš pirmųjų pavasario daržovių yra ridikai. Jų vegetacijos periodas labai trumpas – apie tris savaites, jie pakenčia pavasarines šalnas, nėra reiklūs šviesai, todėl ypač anksti atsigula į mūsų lėkštes. Tačiau ankstyvumas nėra vienintelis ridikėlių privalumas, jie – tikras vitaminų ir kitų naudingųjų medžiagų šaltinis, pasižymintis specifiniu skoniu ir įvairiomis rūšimis, kurios viena nuo kitos skiriasi spalva, forma, dydžiu ir skonio intensyvumu.

Ridikėliuose gausu geležies, magnio, įvairių vitaminų, tiamino. Ridikėlių vartojimas stiprina imuninę sistemą ir suteikia energijos, kas yra ypač reikalinga ankstyvą pavasarį pasibaigus žiemai, kai visiems trūksta energijos ir darbingumo, o pavasarinis peršalimas gali prisikabinti net nepastebint. Taip pat ridikuose gausu organinių rūgščių, skaidulų, sočiųjų riebalų rūgščių, vitaminų B, PP, mikroelementų: fluoro, nikelio, jodo, boro, mangano, chromo, geležies, vario, cinko, mikroelementų: fosforo, magnio, kalio, chloro, natrio, kalcio, krakmolo, disacharidų ir monosacharidų.

Dažniausiai žmonės vartoja ridikų šakniavaisius, tačiau nedaugelis žino, kad vartojami yra ir ridikėlių lapai, ypač švieži. Juose yra net gi dar daugiau naudingųjų medžiagų nei šakniavaisiuose, todėl neverta jų išmesti – geriau naudokite juos salotoms gaminti, sriuboms virti. Beje, ridikėliai geriau ir ilgiau laikysis šaldytuve, jei lapus nuskinsite, nes priešingu atveju lapai naudos daržovėse esančias naudingąsias medžiagas ir taip ridikėliai greičiau suvys.

Ridikėliai naudingi vartoti sergant virškinamojo trakto ligomis, podagra, esant vidurių užkietėjimui, nusilpus imuninei sistemai, sergant tulžies arba šlapimo pūslės ligomis, širdies ir kraujagyslių ligomis ir daugybe kitų ligų. Beje, ridikai padeda išvengti vėžio, nes juose yra antocianų.

Taigi išbadykite ankstyvąsias pavasario daržoves – ridikėlius: nuskinkite lapus ir pagaminkite salotas arba išvirkite sriubą, o likusius šakniavaisius suvartokite iškart arba laikykite šaldytuve net kelias savaites.