Mylintiems gamtą – įspėjimai artėjant pavasariui

Bundant pavasariui ir tirpstant paskutiniam sniegui žmonės jau pradeda planuoti išvykas į gamtą. Jau balandį išsprogus pirmiesiems pumpurams keliauti mėgstantys žmonės važiuoja po Lietuvą, į tokius vaizdingus kraštus kaip Anykščiai, Kernavė, Trakai, Druskininkai ir t.t. O nuo gegužės jau ir mieste parkuose mėgstama rengti piknikus, žaisti žaidimus gryname ore. Tačiau pavasarį atbunda ir vabzdžiai, tarp jų ir erkės. O jos gali būti bet gi labai pavojingos.

Apskritai nuo erkių nešiojamų bakterijų įvairiomis infekcijomis Lietuvoje kasmet suserga apie tris tūkstančius žmonių. Mažesnė sergančiųjų dalis užsikrečia erkiniu encefalitu, o likę – Laimo liga.

Jeigu teko išeiti pasivaikščioti po mišką ar parką ir jau radote įsisiurbusią erkę, kaip pat ją ištraukite – juo greičiau tai padarysite, tuo mažesnė tikimybė, kad erkėje galimai laikyta bakterija pasieks jūsų organizmą. Laimo ligai įsitvirtinti žmogaus kūne reikia, kad erkė būtų įsisiurbusi apie parą.

Laimo liga yra sunkiau ir ilgiau gydoma, jai nėra sukurtų skiepų, tačiau ji ne tokia ūmi kaip erkinis encefalitas. Jeigu bijote dėl neseniai įsisegusios erkės, visiems prieinamas erkinio encefalito tyrimas. Susirgus šia liga pirmiausiai prasideda karščiavimas, kaulų skausmas, ir nuovargis, tačiau vėlesnė stadija tampa daug pavojingesnė – atsiranda smegenų ir nervų sistemos pažeidimai, liekantys ilgam laikui. Todėl būtinas kuo skubesnis erkinio encefalito tyrimas ir gydymas. Nuo erkinio encefalito galima pasiskiepyti, o ja vis tiek persirgus įgyjamas imunitetas.

Štai nuo Laimo ligos skiepų nėra. Taip pat persirgus šia liga neįgyjamas imunitetas. Tačiau paprastai ilgu ir tinkamai parinktu antibiotikų kursu galima šią ligą išsigydyti. Svarbiausia – keliaujant į gamtą pasirūpinti tinkamais drabužiais ir saugotis nuo aukštų žolių, visados grįžus apsižiūrėti kūną.